צור קשר


מוריה 44, חיפה

04-8388121
צור קשר

חדשות ומבצעים

מאמרים

המרפאה

תאור ושימוש בציוד מתקדם

המדריך לחיוך בריא

צחצוח ושימוש בעזרים דנטליים

מחלות בחלל הפה

מחלות שיניים מחלות חניכיים נגעים בחלל הפה

הריון ושיניים

טיפול שיניים בהריון טיפול שיניים בזמן הריון וקרינת רנטגן שימוש בתרופות בזמן ההיריון

פחד מרופא השיניים

סובלים מדנטלופוביה איך מפחיתים את מפלס הפחד? שיטת הפחתה - גז צחוק שיטת הפחתה - סדציה שיטת הפחתה - הרדמה מלאה (כללית) עצות נוספות ומועילות

טיפולים

טיפולים אסטטים הלבנת שיניים ציפויים מחרסינה שחזורים (סתימות) בצבע השן כתרי חרסינה גשר מרילנד או גשר כירסום שיקום הפה טיפולי שורש כירורגיה

שתלים

תאור השתלים מה קודם להשתלה? איך מתבצעת ההשתלה? שיטות להשתלות השתלות שיניים ובניית עצם חדשה - G.B.R מהו אורך החיים של השתלים? השתלת שיניים - שן בודדת השתלת שיניים - לסת שלמה

חריקה והידוק שיניים ברוקסיזם

מפרקי הלסת - חריקה והידוק שיניים מה זה סימני ברוקסיזם? גורמים לברוקסיזם הטיפול בברוקסיזם

ילדים

טיפול שיניים לילדים צחצוח שיניים איך ומתי? טיפול בפלואוריד ואיטום חריצים מהו איטום חריצים? למה חשוב לטפל בשיניים נשירות? מהי עששת גיל הרך? כיצד ניתן למנוע עששת בגיל הרך? מה לעשות במקרה של חבלה בשיניים הנשירות (חלב)? מה לעשות במקרה של חבלה בשיניים קבועות? מה צפוי לאחר הרדמה מקומית? מה צפוי לאחר עקירת שן? חרדה דנטלית אצל ילדים

חרדה דנטלית אצל ילדים

ילדים רבים נרתעים מביקור אצל רופא השיניים לעתים החשש שלהם מתחיל בחדר ההמתנה עצמו, לעיתים בזיכרון מביקור קודם שהיה לא מוצלח ולעיתים הילד אף חש את הפחד שמלווה את ההורה לקראת המפגש.

החרדה הזאת היא לגיטימית לחלוטין.

 לפחדים מטיפולי שיניים ביטויים גופניים שונים כגון: דופק מואץ, הזעה, קשיי נשימה חולשה או מחושים בבטן.

 

ישנן כמה סיבות לפחד/חרדה מטיפולי שיניים והן:

פחד מהלא נודע – כשהילד מגיע בפעם הראשונה למרפאת השיניים הוא איננו יודע מה הולך להיות שם אך לרוב הפחד מהלא נודע בגלל מידע שנקלט מהסביבה, אלה יכולים להיות ע"י סיפורים מחברים, אחים או מההורים עצמם.   ההורים יודעים שהם צריכים להבין את ילדיהם לקראת המפגש עם רופא השיניים אך עלולים לשגות בכך שישתמשו במילים כגון "על תפחד" "זה לא כואב"  "תהייה גיבור" , בכך הם יגרמו לילדים לחשוש עוד יותר אפילו בטרם התיישבותם על כיסא הטיפולים.

פחד מחדירה -  טיפולי השיניים מחייבים חדירה למרחבו של הילד.

פחד מאיבוד שליטה – בזמן טיפולי השיניים הילד שוכב עם פה פעור ראשו שמוט. דמות סמכותית אחרת מכתיבה לו מה לעשות וזה גורם לו להרגיש חוסר אונים ללא שליטה במצבו.

חוסר אמון או פחד מחשיפה – אמון ברופא השיניים או בכל רופא שיניים אחר נרכש בזמן קבלת הטיפול והפרת האמון עלול להוביל לחוסר אמון.

לאמון ברופא השיניים חשיבות גדולה הן לילדים ולמבוגרים וכשהוא נרכש זה יכול לעזור מאד בהסרת הפחד מהטיפול שיניים.

פחד מכאב – כאב עלול להופיע תמיד גם ברפואת השיניים המודרנית לכן הפחד מכאב הוא מאד לגיטימי לפעמים הילד יפחד מכאב עקב נסיון שלו או של אחרים  או בגלל אמירה המזכירה כאב.

 

בכדי לפתור את בעיית הפחד צריכים לדאוג:

1.     לרכוש את אמונם של הילדים -  אסור לשקר לילדים, ילד שאיבד את האמון הוא לא יסכים לטפל יותר, אסור להבטיח להם הבטחות שלא ניתן לקיימן.

2.      הרופא שיניים צריך לעזור לילד להבין בדיוק במה מדובר כדי לתת לו תחושה שהוא בשליטה ובסביבה מוכרת, במקרה שהטיפול עלול לכאוב על הרופא שיניים להסביר לו בשפה פשוטה כדי שהילד יוכל להתמודד עם ההבנה שקיבל מחוץ למרפאה ולנסות לנטרל אותה. צריך לאפשר לילד לבחור בין טיפולים שונים (לפי ההיגיון וגיל הילד) יש לסכם מראש על סימן מוסכם בין הרופא לילד לעצירת הטיפול במקרה של אי נוחות, צריך לאפשר לילד לשאול שאלות.

3.     צריך לזכור כי רמת השליטה הניתנת לילד צריכה להיות מאד מבוקרת לעיתים הפעלת סמכות במידה הנכונה עשויה להגן בפני מצבים טראומטיים פוטנציאלים .

4.     ההסברים הכי טובים ניתנים ע"י רופא השיניים משום שלעיתים מילים שנאמרו ע"י ההורים בתמימות מתוך כוונה טובה עלולים לגרום לתוצאה ההפוכה.

5.      אסור להשתמש במילה "זריקה" אלא ב"טיפות שינה לשן" או במילה "עקירה" – אלא "נדנוד השן".

6.     חשיפה הדרגתית – לא כדאי להגיע לביקור הראשוני כשיש כבר כאבים או בעיות כי המפגש הראשוני צריך להיות אירוע חיובי, יש להתחיל בטיפולים באופן הדרגתי מהקלים למורכבים, יש לדאוג שהסוף המפגש הראשוני הילד יקבל מתנה ולהודות לו שעזר לנו, צריך לתת לילד להכיר את צוות המרפאה, הכלים והמכשירים השונים.

7.     צריך לחזק את הילד – להדגיש את החלקים הנעימים והמוצלחים בטיפול צריך לשבח את התנהגותו, להעסיק את הילד בדברים מהנים אחרי הטיפול כדי שיזכור את הדברים הנעימים והלא נעימים שיימחקו.

8.     אין לכעוס על הילד – אם לילד כואב או "מציק" אחרי ההרדמה לא צריך להפגין כעס עליו.

9.     אסור להשוות בין הילד לילדים אחרים שלא מפחדים – כי זה לגיטימי לפחד.