צור קשר


מוריה 44, חיפה

04-8388121
צור קשר

חדשות ומבצעים

מאמרים

המרפאה

תאור ושימוש בציוד מתקדם

המדריך לחיוך בריא

צחצוח ושימוש בעזרים דנטליים

מחלות בחלל הפה

מחלות שיניים מחלות חניכיים נגעים בחלל הפה

הריון ושיניים

טיפול שיניים בהריון טיפול שיניים בזמן הריון וקרינת רנטגן שימוש בתרופות בזמן ההיריון

פחד מרופא השיניים

סובלים מדנטלופוביה איך מפחיתים את מפלס הפחד? שיטת הפחתה - גז צחוק שיטת הפחתה - סדציה שיטת הפחתה - הרדמה מלאה (כללית) עצות נוספות ומועילות

טיפולים

טיפולים אסטטים הלבנת שיניים ציפויים מחרסינה שחזורים (סתימות) בצבע השן כתרי חרסינה גשר מרילנד או גשר כירסום שיקום הפה טיפולי שורש כירורגיה

שתלים

תאור השתלים מה קודם להשתלה? איך מתבצעת ההשתלה? שיטות להשתלות השתלות שיניים ובניית עצם חדשה - G.B.R מהו אורך החיים של השתלים? השתלת שיניים - שן בודדת השתלת שיניים - לסת שלמה

חריקה והידוק שיניים ברוקסיזם

מפרקי הלסת - חריקה והידוק שיניים מה זה סימני ברוקסיזם? גורמים לברוקסיזם הטיפול בברוקסיזם

ילדים

טיפול שיניים לילדים צחצוח שיניים איך ומתי? טיפול בפלואוריד ואיטום חריצים מהו איטום חריצים? למה חשוב לטפל בשיניים נשירות? מהי עששת גיל הרך? כיצד ניתן למנוע עששת בגיל הרך? מה לעשות במקרה של חבלה בשיניים הנשירות (חלב)? מה לעשות במקרה של חבלה בשיניים קבועות? מה צפוי לאחר הרדמה מקומית? מה צפוי לאחר עקירת שן? חרדה דנטלית אצל ילדים

מחלות חניכיים

מחלת חניכיים או בשמה הלועזי פריודנטוטיס(PERIODONTITIS ) מתפתחת ממצב של חניכיים דלקתיות לאורך זמן. מחלה זו פוגעת ברקמות התומכות של השן וללא טיפול יכולה להוביל לנשירת השן או השיניים המעורבות. בד"כ התהליך הזה מתרחש ללא סימנים מחשידים.

בתחילת התהליך ישנה בצקתיות , אודם, דימום במגע קל רגישות בשיניים במתאר החניכיים רק לקראת סוף התהליך כאשר המחלה מתקדמת ישנה ניידות שיניים וכאבים בזמן הלעיסה או בכלל.

מחלת החניכיים היא אחת המחלות הנפוצות בעולם, למעשה היא הסיבה הראשונה לאובדן השיניים אצל מבוגרים מעל גיל 40 ויחד עם זאת היא מחלה הניתנת למניעה ולטיפול. הגורם הראשוני למחלה הוא הרובד הדנטלי (פלאק) שהיא שכבה דביקה עדינה ושכבת צבע שנוצרת באופן תמידי על השיניים. שכבה זו מכילה חיידקים אשר גורמים לזיהום כרוני ולדלקת במידה ולא מסירים אותה ע"י צחצוח שיניים ואמצעי ניקוי בין השיניים. אם הרובד איננו מוסר לאורך זמן הוא הופך לאבנית שהיא קשה  ואיננה ניתנת להסרה ע"י צחצוח השיניים בעזרת מברשת.

החומרים רעילים שמשוחררים ע"י החיידקים שנמצאים ברובד הדנטלי גורמים להרס הרקמה התומכת בשן ובעקבות תהליך זה נוצרים כיסים בין החניכיים לשיניים. כיסים אלה מהווים מלכודת לחיידקים ולרובד, דבר המגביר את קצב ההרס של מערכת התמיכה של השן. ככל שהמחלה מתקדמת יותר מופחתת התמיכה הגרמית של השן ונוצרים כיסים עמוקים יותר אשר גורמים בסופו של דבר לחוסר יכולת תפקוד השן ואובדנה.

במחקרים האחרונים נמצא קשר בין זיהום בחניכיים למחלות סיסטמיות קשות כגון: מחלות לב פרקים, נשימה, פגות ועוד.

יש לציין, כי לעישון יש חלק לא מבוטל בגרימה והעצת מחלת החניכיים. לפי מחקרים מחלת החניכיים נפוצה וחמורה יותר אצל מעשנים בכ-40%.

הטיפול במחלת החניכיים בשלב הראשון ע"י הסרת אבנית והדרכה להיגיינת הפה ע"י שיננית. שמירת היגיינת הפה הינו הגורם החשוב ביותר בעצם לעצירת המחלה. מטופלים אשר אובחנו כחולים במחלה סימן שיש להם נטייה גנטית לרגישות יתר לחיידקים אשר גורמים אותה יותר מאשר אצל אנשים אחרים ולכן מטופלים אלה חייבים לשמור על ניקיון השיניים והחניכיים יותר מאשר רוב המטופלים. חשוב מאוד ליישם את ההנחיות לצחצוח נכון אשר קיבלו כולל שימוש במברשת שיניים, חוט דנטלי ובעזרים לצחצוח בין השיניים. אלה טיפולים ראשוניים אשר עשויים לעצור את המחלה כאשר היא בשלבים הראשונים.

טיפול נוסף, הינו ניקוי עמוק תת חניכי (הקצעת שורשים). ניקוי זה הוא ניקוי פני שטח שורשי השן החשוף לכיס החניכיים. ניקוי זה אמור לסלק רעלנים ואבנית תת חניכות. ניקוי זה מתבצע בהרדמה מקומית במס' ישיבות, יכול להיות מלווה גם בשטיפות ואו החדרה תת חניכית של תרופות בשחרור מקומי.


המשך למאמר הבא נגעים בחלל הפה